Süs Bitkisi Üretim

ÇALILAR & İBRELİLER

Süs bitkileri sektörü, bitkisel üretim içinde önemli bir yere sahip olan ve ekonomiye büyük katma  sağlayan etkili bir sektör olarak kabul edilmektedir. Ülkemiz çok çeşitli ekolojik bölgeye sahip olup, iklim ve toprak özellikleri bakımından süs bitkileri yetiştiriciliğine son derece uygundur ve aynı zamanda bir çok süs bitkisinin gen kaynağıdır

Dış Mekan Süs (Tasarım) Bitkileri

Dış mekanda peyzaj uygulamalarında kullanılmak üzere üretilip pazarlanan tür ve çeşitleri içermekte, süs ağaç ve ağaççıkları, mevsimlik tek ve çok yıllık çiçekler, yer örtücü olarak kullanılan diğer türler ve süs çimleri bu sınıf içinde değerlendirilmektedir.

Yapraklı ağaçlar, ibreliler ve çalılar bahçelerin temel dekorasyon elemanlarıdır. Bunlar Bitki bankası sayfalarda, cins (ör: Cedrus), tür (ör: atlantica) isimleriyle ve gerektiğinde,  çeşitleriyle (ör: Glauca) tanıtılacaklardır.

Ağaçlar ve büyük ibreliler için, 20–30 yıl sonra erişecekleri boyutlar dikkate alınmalıdır. Bazı durumlarda belirleyici olan ise, kulağa pek gerçekçi gelmese de, ağacın yüz ya da daha fazla yılda erişeceği boyutlar olur.

Toprak Peyzaj; üretim sahalarında ürettiği ÇALI bitkileri, İBRELİLER ve AĞAÇLAR  şunlardır.

ÇALILAR


Altın çanak, Berberis, Çit Ligustrum, Şimşir, Taflan

İBRELİLER

Mavi Servi, Leylandi, Piramit Mazı, Top Mazı, Limon Servi, Ardıç

 

 

AĞAÇLAR

Süs Eriği, Çınar, Akçaağaç, Tijli Ligustrum       Alacalı, Top Akasya, Dışbudak Sarıçam